Poniżej można znaleźć informacje przysłane przez Andrzeja Wysockiego o tej ciekawej odmianie zabawy z mapą.
W dniu 5 maja w okolicy Głuchołaz, po czeskiej stronie granicy – w mieście Zlaté Hory odbędą się zawody w orientacji precyzyjnej (orientacji dokładnej, orientacji ścieżkowej, trail orienteering, trail-o) w ramach dużych polsko-czeskich trzydniowych zawodów (4-6 maja) w biegu na orientację pod nazwą HANÁ ORIENTEERING FESTIVAL.
Organizatorzy umieścili ogólny regulamin w wersji polskiej na stronie http://festival.hanaorienteering.cz/pl/ ale nie przetłumaczyli fragmentu dotyczącego orientacji precyzyjnej. Można go przeczytać w czeskiej wersji na stronie http://festival.hanaorienteering.cz/rozpis-zavodu/ (po otwarciu kliknąć na napis Trail-o lub przewinąć tekst bliżej jego końca).
Nie przegapcie tej nadarzającej się okazji. Do udziału szczególnie zaprasza Zbigniew Socha, który jeden z pięciu etapów tegorocznych Mistrzostw Polski w Indywidualnych Marszach na Orientację MATNIA (7-10 czerwca, Jura Krakowsko-Częstochowska) przeprowadzi właśnie w tej formie. Dla zaskoczenia Czechów, nie spodziewających się zainteresowania ze strony Polaków i dla pokazania klasy naszych turystycznych orientalistów, kolega Socha montuje silną ekipę do startu w Zlatych Horach – zainteresowani mogą się z nim kontaktować pisząc na adres klub.grillino@wp.pl
Informacja o dyscyplinie orientacja precyzyjna (orientacja ścieżkowa, orientacja dokładna, trail orienteering, trail-o). Jest to bardzo spokojna (choć opracowana przez sportowców) odmiana marszów na orientację, bardzo bliska jej idei. Wymyślona dla osób niepełnosprawnych, szybko znalazła również duże uznanie i zwolenników wśród pełnosprawnych. Według mapy należy odszukać kolejne punkty kontrolne, gdzie z pewnej odległości (nie schodzi się ze ścieżek) na podstawie podanego opisu usytuowania punktu i z pomocą mapy wybiera się w widocznym w oddaleniu skupisku lampionów jeden z kilku albo stwierdza się brak lampionu zgodnego z opisem. Oprócz samoobsługowych, dodatkowo są też punkty, gdzie wyboru dokonuje się na czas (maksimum 1 minuta na jeden taki punkt). Opisy podane są w postaci międzynarodowych znaków IOF. Znajomość tych opisów oraz umiejętność ich czytania i porównywania z sytuacją terenową jest podstawą sukcesu w starcie na takiej trasie. Dla pewności startujących ilość ustawionych lampionów w punkcie określa organizator ilością liter w opisie, np. A-D oznacza cztery lampiony w terenie, ze stanowiska na ścieżce widziane od lewej ku prawej. Punkty są na mapie zaznaczone w ich rzeczywistej lokalizacji, ale stanowiska (nie oznaczone na mapie, oznaczone w terenie) znajdują się na najbliższych ścieżkach. W zasadzie, najtrudniejszym do spełnienia wymogiem regulaminowym dla naszych zawodników jest zakaz rozmowy na trasie…
Niektóre przydatne informacje można znaleźć w załącznikach.
Dobra polska strona o tej formie orientacji, ma adres http://trail-o.pl gdzie w zakładce „Trening” znajdują się przydatne materiały a także opis szczegółowych zasad uczestnictwa i pokonywania trasy oraz wspaniałe przykłady do ćwiczeń przed wyjściem w teren.
Zdjęcia z polskich zawodów (z przykładami) z 6 i 15 października 2011 r. umieściłem na stronie http://infoino.rajce.idnes.cz/ a szczególnie tutaj oraz tutaj. Poniżej zaś mapka z zeszłorocznych zawodów Trail-O.
Załącznik | Wielkość |
---|---|
Piktogramy_po_angielsku.pdf | 324.12 KB |
Piktogramy_po_polsku.pdf | 324.64 KB |
Zasady_punktacji.pdf | 15.54 KB |
Zasady_savoir_vivre.pdf | 20.87 KB |